Naleśniki

Naleśnik – proste danie mączne smażone na patelni. Nie wiadomo dokładnie, gdzie po raz pierwszy zaczęto przyrządzać naleśniki; prawdopodobnie miało to miejsce już w starożytności. Podaje się je i na całym świecie. W Europie najbardziej popularne z mąki pszennej, w Chinach z ryżowej. Pyszne w każdej wersji, na słodko, słono, zapiekane, odsmażane. Każda odmiana ma swoich zwolenników. Podane naleśniki można posypać cukrem, cukrem pudrem lub polać sosem, choć najczęściej podaje się je z nadzieniem, np. z powidłami, pokrojonymi owocami, dżemem, twarogiem lub czasami z parówką i serem żółtym. Naleśniki można również podawać z farszem mięsnym, warzywnym lub grzybowym oraz z wieloma innymi dodatkami, wtedy  po zwinięciu i obsmażeniu nazywamy je, jak każdy z nas na pewno wie,  krokietami. Dziś podam przepis podstawowy na naleśniki pszenne, kukurydziane i ryżowe. 

I
Składniki:
200 g maki 
200 ml mleka
150 ml wody
1 jajko
1-2 łyżki oleju lub roztopionego masła
szczypta soli

 Przygotowanie:
  1. Jajko rozbij do miski, dodaj dwie łyżki mąki, cukier, szczyptę soli, odrobinę mleka i wody, wymieszaj mikserem. Stopniowo dodawaj pozostałą mąkę, mleko i wodę oraz roztopione masło. Mieszaj do otrzymania jednolitej konsystencji, ciasto przykryj ściereczką i odstaw je na pół godziny. Na mocno rozgrzaną patelnię nalewaj chochlą porcję ciasta. Naleśniki smaż z obu stron – mniej więcej przez minutę. 

II
Składniki:
200 g mąki ryżowej
400 ml mleka lub gazowanej wody
2 jajka 
szczypta soli
olej do smażenia

Przygotowanie:
Do miski dodajemy składniki na ciasto i dokładnie miksujemy. Smażymy na mocno rozgrzanej patelni w miarę cieniutkie naleśniki. Jeśli chcecie takie naleśniki zapiec proponuję dodać 2-3 łyżki maki ziemniaczanej do ciasta, będą bardziej elastyczne.

III
Składniki:
100 ml wody
100 ml mleka
1-2 jajka
100 g maki kukurydzianej
szczypta soli
olej do smażenia

Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmiksować lub dokładnie wymieszać trzepaczką do jajek. Patelnię (używam takiej specjalnej do naleśników) rozgrzać z niewielką ilością oleju. Chochelką nalać odpowiednią ilość ciasta i rozprowadzić po całej patelni ( smażę dość cieniutkie naleśniki). Smażyć z obu stron po kilka minut. Za każdym razem gdy nabieramy ciasto chochelką  należy go zamieszać ponieważ maka kukurydziana osiada na dnie miski. 

Smacznego !



Komentarze